Uchwyty funkcyjne

Charakterystyczną cechą uchwytów funkcyjnych jest to, że są wyposażone w dodatkowe funkcje. Są to na przykład przyciski, które służą do sterowania określonymi działaniami maszyny lub urządzenia.

Konstrukcja uchwytów funkcyjnych jest bardziej skomplikowana od standardowych elementów tego typu. Uchwyty funkcyjne budowane są na bazie uchwytów rurowych oraz przycisków funkcyjnych, gniazd i przewodów łączących.

Uchwyty funkcyjne GN 331 oraz GN 332
Uchwyty funkcyjne GN 331 oraz GN 332

Uchwyty funkcyjne, w zależności od potrzeb klienta, mogą być wyposażone w następujące przyciski sterujące umieszczone na profilu rurowym:

  • przycisk (pełniący np. funkcję STOP / START) wyposażony w dwie diody LED (czerwona i zielona) informujące o stanie przełącznika,
  • drugi przycisk (pełniący np. funkcję START lub RESET).

W ofercie Elesa+Ganter dostępna jest również opcja wykorzystująca wyłącznik bezpieczeństwa umieszczony u szczytu wspornika uchwytu.

Elementy funkcyjne uchwytów GN 331 i GN 332.
Elementy funkcyjne uchwytów GN 331 i GN 332.

Do każdego przycisku standardowo dostarczany jest zestaw pokrywek w trzech różnych kolorach (czerwonym, zielonym i niebieskim).Dostępne są również gotowe przewody przyłączeniowe GN 331.1 o długościach 5 lub 10 mb.

Należy pamiętać, że sygnał wyjściowy z przycisku T1 (rysunek powyżej) służy zazwyczaj do przesterowania rygla elektromechanicznego (z lub bez pośrednictwa sterownika PLC). Poprzez odpowiednie skonfigurowanie programu sterownika PLC możemy opóźnić moment otworzenia rygla (drzwi) względem sygnału „wyłączającego” maszynę.

Uchwyt rurowy funkcyjny z serii GN 332
Uchwyt rurowy funkcyjny z serii GN 332

Na powyższym zdjęciu widać uchwyt rurowy funkcyjny z serii GN 332, typ odgięty, patrząc od góry: pierwszy posiada przycisk sterujący, następny przycisk sterujący i wyłącznik bezpieczeństwa, oraz do kompletu zwykły uchwyt rurowy odgięty.

Uchwyty rurowe funkcyjne serii GN 331

Kolejne zdjęcie (powyższe) wskazuje uchwyty rurowe funkcyjne serii GN 331, typ prosty, patrząc od góry: wariant z przyciskiem sterującym, następnie wariant z dwoma przyciskami sterującymi, z przyciskiem sterującym oraz wyłącznikiem bezpieczeństwa oraz uchwyt wyposażony wyłącznie w przycisk bezpieczeństwa.

Ciekawostki rynkowe

Uchwyt funkcyjny serii EBR-SW
Uchwyt funkcyjny serii EBR-SW

Ciekawostką jest natomiast uchwyt pokazany na zdjęciu powyżej. Przedstawia uchwyt funkcyjny z serii EBR-SW, wykonany na bazie uchwytu typu U. Zbudowany jest z technopolimeru. Wyposażony jest w sygnalizację diodową oraz przycisk funkcyjny. Ich przeznaczeniem jest bezpieczne otwieranie drzwi przesuwanych bądź uchylnych, ograniczających przestrzenie robocze maszyn, urządzeń, linii technologicznych itp.