Uchwyty rurowe

Uchwyty rurowe nadają się idealnie do zastosowan w miejscach, w których potrzebny jest uchwyt długi. Zatem instaluje się je na przykład przy wózkach transportowych lub przy osłonach przesuwnych do maszyn. Montuje się je zazwyczaj za pomocą śrub wkręcanych od tyłu.

Uchwyty rurowe lub inaczej pałąkowe składają się ze wsporników uchwytu oraz łączącego ich profilu rurowego. Między nimi znajduje się zwykle uszczelka gumowa. Jest to niezbędne, ponieważ jej funkcją jest umożliwienie obrotu profilu wewnątrz wspornika.

Uchwyt serii M.1043
Uchwyt serii M.1043

Powyższe przedstawia uchwyt serii M.1043, który posiada wsporniki z tworzywa i profil rurowy stalowy malowany proszkowo. Montaż tego uchwyty odbywa się za pomocą śrub, poprzez otwory przelotowe we wspornikach.

W produkcji uchwytów tego typu używa się połączenia różnych materiałów: tworzywa, stali, stali specjalnej oraz aluminium. W ofercie Elesa+Ganter znajdują się następujące kombinacje:

  • wsporniki z tworzywa, profil rurowy: stal, aluminium lub stal nierdzewna,
  • wsporniki w formie odlewów aluminiowych, profil rurowy z aluminium,
  • wspornik oraz profil rurowy ze stali kwasoodpornej.

 

Uchwyt rurowy GN 666
Uchwyt rurowy GN 666

Powyże zdjęcie to uchwyt serii GN 666, wsporniki: odlew aluminiowy, profil rurowy aluminiowy, anodowany, montaż od tyłu za pomocą śrub oraz gwintowanych wsporników.

Uchwyty rurowe są praktyczne – możliwe jest wyprodukowanie uchwytu dowolnej, dostosowanej do konkretnych potrzeb, długości. Przy długich uchwytach wystarczy zastosować odpowiednią ilość wsporników podtrzymujących i stworzyć w ten sposób cały system barierek i poręczy.

Ciekawostki rynkowe

Uchwyt rurowy serii GN 333.5.
Uchwyt rurowy serii GN 333.5.

Ciekawostką jest przedstawiony na powyższym zdjęciu uchwyt rurowy z serii GN 333.5 (wsporniki oraz profil rurowy stal kwasoodporna).

Warto zwrócić uwagę, że w punkcie łączenia rury ze wspornikiem znajduje się system O-ring, który zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń do wewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcja uchwytu ma zwartą budowę i jest pozbawiona  zagłębień, w których mogłyby się osadzać nieczystości. Dlatego ten rodzaj uchwytu spełnia najwyższe wymagania sanitarne i higieniczne.